16600, Чернігівська обл., м. Ніжин,
пл. імені Івана Франка, 1,
е-mail: [email protected]
(04631) 7 19 11, 7 19 51, 15 80
фото мера
Міський голова міста Ніжина
Лінник Анатолій Валерійович
Блог міського голови
фото мера
Секретар міської ради
Салогуб Валерій Володимирович
Блог секретаря ради
Статистика
  • Зараз на сайті:
    35
  • Переглядів:
    1232646
  • Візитів сьогодні:
    2657
  • Візитів всього:
    656517
ОТРИМАННЯ СУБСИДІЙ ЗА НОВИМ ПОРЯДКОМ

Протягом останнього року на сімейних бюджетах громадян України відчутно позначається зростання тарифів на житлово-комунальні послуги. З метою пом’якшення таких тарифних ударів Урядом з 1 травня 2015 року запроваджено новий спрощений порядок надання житлових субсидій, який повсякчас вдосконалюється та спрощується задля доступності для населення. Такі зміни до порядку призначення вносяться щомісячно.

На сьогодні практично знято для громадян всі обмеження.

При наданні субсидії не враховується майновий стан членів сім’ї, їх працевлаштування, право власності на житло, те, на кого відкриті рахунки на підприємствах-надавачах послуг на оплату житлово-комунальних послуг. Наприклад, власник квартири в Ніжині, на якого відкриті рахунки пооплаті комунальних послуг, може проживати і бути зареєстрованим в Чернігові, а на його квартиру отримувати субсидію особа (не обов’язково орендар житла), яка в ній зареєстрована.

Єдиною перешкодою для оформлення субсидії є здійснення будь-яким із зареєстрованих в житловому приміщенні осіб протягом 12-ти місяців перед зверненням за субсидією витрат (придбання товарів чи майна, оплати послуг) на суму, що на час здійснення витрат перевищує 50,0 тис.грн. Проте, у разі наявності виняткових обставин, рішення щодо призначення субсидії в цьому випадку може прийняти комісія, яка повноважна вирішувати такі спірні питання.

Впливає на можливість отримати субсидію та її розмір лише рівень доходів членів домогосподарства. Розмір субсидії і розмір платежу розраховується для кожної сім’ї індивідуально.

Питання неврахування окремих видів доходів під час розрахунку субсидії також врегульовано.

До сукупного доходу зараз не враховуються доходи від розміщення депозитів, оплата праці членів виборчої комісії та осіб, які залучаються до роботи в комісії, грошове забезпечення та інші виплати і види соціальної допомоги, отримані учасниками АТО в період безпосередньої участі в проведенні АТО, а також благодійна допомога, отримана як під час, так і після участі в АТО.

Спрощено порядок врахування доходів фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування і є платниками єдиного податку І, ІІ чи  ІІІ групи. Розмір їх місячного доходу зараховується відповідно як 1, 2 чи 3 прожиткові мінімуми для працездатних осіб (з 1 вересня 2015 р. – 1378 грн.).

Дуже проблематичним було неврахування при розрахунку субсидії осіб, які зареєстровані, але фактично не проживають.

З 1 жовтня і ця проблема розв’язана. Законодавство дозволяє не враховувати доскладу домогосподарства осіб з числа зареєстрованих, які фактично не проживають, навіть якщо вони тимчасово проживають без реєстрації на сусідній вулиці.

Якщо тимчасова відсутність осіб з числа зареєстрованих підтверджується одним із документів, до яких належать довідки, що підтверджують місце перебування особи на території іншої адміністративно-територіальної одиниці в зв’язку з роботою, навчанням, лікуванням, довготривалим відрядженням, відбуванням покарання, акти обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства міської ради, акти житлово-експлуатаційної організації про фактично проживаючих осіб, договори оренди житла в іншому місці, довідки про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні, субсидія призначається за рішенням комісії без обстеження умов проживання сім’ї соціальним інспектором.

Це прискорює процес призначення субсидії і усуває незручності, які відчувала сім’я, коли її відвідував соціальний інспектор та проводив обстеження з метою визначення ступеня нужденності сім’ї.

Спрощено до мінімуму перелік документів, які подаються для призначення субсидії. Це - заява та декларація. Дані про доходи громадян орган соціального захисту отримує самостійно.

Довідки про доходи подаються заявником лише тоді, коли особа бажає врахувати доходи за попередні три місяці перед місяцем звернення за субсидією, або декларує доходи, інформацію про які управління соціального захисту не може отримати від Державної фіскальної служби, фондів соціального страхування, навчальних закладів тощо.

Щодо інформації про забезпеченість житловою площею та комунальними послугами, то таку інформацію орган, що призначає субсидію, отримує від підприємств-надавачів послуг. 

Результати спрощення порядку призначення субсидій відчутні.

Свідчення цьому – цифри.

Так, при загальній кількості домогосподарств міста, яка налічує 24 тисячі, субсидію отримували:

- на 1 січня 2015 року - 2 650 сім’ї (11% домогосподарств);

- на 1 травня 2015 року - 3 674 сім’ї (15,32% домогосподарств);

- на 30 жовтня – 9 937 сім’ї (42% домогосподарств).

Тобто державну допомогу у вигляді житлових субсидій вже отримують 9937 родин ніжинців – 42,0 % від всієї кількості.

Ріст в по рівнянні з січнем місяцем  - в 3,8 раза.

Розміри субсидій.

Серед отримувачів субсидій 106 сімей мають субсидію на тверде паливо, скраплений газ та комунальні послуги. Середній її розмір - 1470,00 грн.

Решта домогосподарств є отримувачами субсидій на житлово-комунальні послуги.

Лише 197 сімей отримали в жовтні субсидію в нульовому розмірі.

Середній розмір субсидії на житлово-комунальні послуги в жовтні – 818,91 грн.

Максимальний – 4882,78 грн.

Цю субсидію отримує родина із 9-ти осіб (п’ятеро дорослих, які отримують зарплату та соціальні виплати, та четверо дітей). Площа будинку – 139,9 кв.м. Обов’язкова плата – 5,36% від середньомісячного доходу сім’ї, що дорівнює 458,33 грн.

Щодо фінансового забезпечення надання субсидій.

Кошторис  на 2015 рік - 28,0 млн. грн. (торік - 4,5 млн. грн.).

Протягом січня-жовтня нараховано субсидій на 18 млн. 209 тис. 886 грн., з них в жовтні - на 7 млн. 212 тис. 791 грн.

Орієнтовно - кошторис забезпечить потребу на 11 місяців, додаткова потреба - близько 10 млн. грн. Бюджетні призначення для надання субсидій звеличуються в залежності від фактичних нарахувань.

В перспективі очікується подальше спрощення порядку призначення субсидій. Уряд готує нові зміни. Зараз розпочався пілотний проект в Києві та Вінниці щодо електронного оформлення субсидій – громадяни з допомогою персонального комп’ютера заповнюють бланки заяв та декларацій, роздруковують, підписують та направляють до управління.

Згодом Мінсоцполітики планує проводити ідентифікацію людини з допомогою електронного цифрового підпису, що дозволить уникнути безпосереднього контакту з працівником управління.

Протягом першого півріччя 2016 року заплановано запровадити подачу документів в електронному вигляді для призначення  більшості видів допомог, серед яких субсидії, допомога сім’ям з дітьми тощо.

Система соцзахисту буде і надалі розвиватися і ставати зручнішою для громадян.


В. КУЛІНІЧ, начальник управління